RSS
sobota, 08 listopada 2008
FIŃSCY OCHOTNICY
Zapalony żołnierz, poszukiwacz przygód, antykomunista: młody Fin był jednym z ochotników z zagranicy, którzy w 1920 r. pomagali Polakom odeprzeć ofensywę Armii Czerwonej. W szeregach armii Bułak-Bałachowicza !
piątek, 07 listopada 2008
BAŁACHOWICZ NADCHODZI, TROCKI PANIKUJE
"Zadanie jeszcze nie jest rozwiązane, to wie każdy z nas, tego nowego społeczeństwa, tego ustroju, w imię którego walczyliśmy i walczymy teraz, jeszcze nie ma [...].Ale mimo to [...] odwrotu nie ma. [...]Mamy wrogów na południowym zachodzie - Petlurę, Bałachowicza i Sawinkowa, których nam podrzuciła polska szlachta, żebyśmy nie zapominali, że liczba naszych przeciwników jest niewyczerpana, i że to będzie trwało do tej pory, póki nie przerzucimy naszej rewolucji i do innych krajów, póki i tam władza nie będzie w rękach klasy robotniczej. [...]Coraz mocniej i mocniej będziemy rozszerzać nasze terytorium, terytorium władzy robotniczo-chłopskiej, na wschód, na zachód, na północ i południe." LEW TROCKI "TRZY LATA WALKI I NAUKI", 06.11.1920
21:22, czetnik1941
Link Dodaj komentarz »
ZDZISŁAW BUŁAK-BAŁACHOWICZ "ZDRÓJ"
Syn Generała Józefa Bułak-Bałachowicza. Żołnierz nowogródzkiej AK, towarzysz broni dla żołnierzy Uderzeniowych Batalionów Kadrowych. Zmarł od ran poniesionych w boju w 1944 r. Cześć Jego Pamięci !
HISZPAŃSKA REKONKWISTA 1936-39
W kilku publikacjach na temat Generała Stanisława Bułak-Bałachowicza pojawiały się informacje o jego udziale w antykomunistycznym powstaniu w Hiszpanii pod wodzą Generała Franco 1936-39. Wg ich autorów Generał był doradcą w sztabie sił powstańczych w ramach specjalnej polskiej misji wojskowej. Więcej szczegółów nie zgradzają. Nowe żródło twierdzi tymczasem, że Generał walczył w Hiszpanii w szeregach biało-rosyjskich, nacjonalistycznych formacji ochotniczych.
niedziela, 26 października 2008
DWA PORTRETY BUŁAK-BAŁACHOWICZA
Białoruski portal Adradżeńcy Belarusi publikuje 2 portety Stanisława Bułak-Bałachowicza, jakie w latach 90 XX wieku stworzyli artyści Aleś Cirkunou oraz Anatol Kriwenka/
DOM GENERAŁA
W miejscowości Łużki na Wileńszczyźnie (obecnie Białoruś) zidentifikowano dom, w którym w latach 1904-14 mieszkał Stanisław Bułak-Bałachowicz. Drewniany dom poźniejszego Generała znajduje się na ul. Młynowej 8 - donosi białoruski serwis westki.info
sobota, 19 lipca 2008
JAK KOMUNIŚCI ZAMORDOWALI BOHATERA
Grzegorz Bajko był postrachem Podlasia lat 20. ubiegłego wieku. Kilka lat terroryzował mieszkańców Białowieży i okolic, grabił i mordował. Ścigany przez policję zaszywał się w ostępach Puszczy Białowieskiej, którą znał jak mało kto. To on stał za zamordowaniem Józefa Bułak-Bałachowicza w 1923 r.
sobota, 05 lipca 2008
FILM O GENERALE
W estońskich archiwach odnaleziono 13-minutowy archiwalny firm o oddziale Bułaka-Bałachowicza i jego walce o wolność Estonii.
poniedziałek, 16 czerwca 2008
DWORZECKI Z BUŁAK-BAŁACHOWICZÓW
Zdzisław Dworzecki (1945-1997), dyrektor Filharmonii Poznańskiej i Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Matka jego nazywała się z domu Bułak-Bałachowicz. W pięknej książce Wiktora Koczetowa - Kąt padania opisane są dzieje oddziałów Bałachowicza w czasie rewolucji. Książkę tę Zdzisław znał na pamięć. Jak relikwię traktował inną - Generał Stanisław Bułak-Bałachowicz - zapomniany bohater Marka Cabanowskiego. Mówiła ona o korzeniach szlachetnego rodu i karkołomnych wyczynach generałów Stanisława i Józefa, który był dziadkiem Zdzisława. Swoje emocje Dworzecki dzielił pomiędzy muzykę i historię. Muzyka była jego pasją i zawodem. Historia - wielką miłością. Dokąd zaszedł - to wiemy.
środa, 28 maja 2008
DAWID HALLMANN: ATAMAN
Poniżej klip Dawid Hallmanna do piosenki ATAMAN, napisanej z okazji 125 rocznicy urodzin Generała.

15:36, czetnik1941
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5