RSS
sobota, 08 listopada 2008
FIŃSCY OCHOTNICY
Zapalony żołnierz, poszukiwacz przygód, antykomunista: młody Fin był jednym z ochotników z zagranicy, którzy w 1920 r. pomagali Polakom odeprzeć ofensywę Armii Czerwonej. W szeregach armii Bułak-Bałachowicza !
piątek, 07 listopada 2008
BAŁACHOWICZ NADCHODZI, TROCKI PANIKUJE
"Zadanie jeszcze nie jest rozwiązane, to wie każdy z nas, tego nowego społeczeństwa, tego ustroju, w imię którego walczyliśmy i walczymy teraz, jeszcze nie ma [...].Ale mimo to [...] odwrotu nie ma. [...]Mamy wrogów na południowym zachodzie - Petlurę, Bałachowicza i Sawinkowa, których nam podrzuciła polska szlachta, żebyśmy nie zapominali, że liczba naszych przeciwników jest niewyczerpana, i że to będzie trwało do tej pory, póki nie przerzucimy naszej rewolucji i do innych krajów, póki i tam władza nie będzie w rękach klasy robotniczej. [...]Coraz mocniej i mocniej będziemy rozszerzać nasze terytorium, terytorium władzy robotniczo-chłopskiej, na wschód, na zachód, na północ i południe." LEW TROCKI "TRZY LATA WALKI I NAUKI", 06.11.1920
21:22, czetnik1941
Link Dodaj komentarz »
ZDZISŁAW BUŁAK-BAŁACHOWICZ "ZDRÓJ"
Syn Generała Józefa Bułak-Bałachowicza. Żołnierz nowogródzkiej AK, towarzysz broni dla żołnierzy Uderzeniowych Batalionów Kadrowych. Zmarł od ran poniesionych w boju w 1944 r. Cześć Jego Pamięci !
HISZPAŃSKA REKONKWISTA 1936-39
W kilku publikacjach na temat Generała Stanisława Bułak-Bałachowicza pojawiały się informacje o jego udziale w antykomunistycznym powstaniu w Hiszpanii pod wodzą Generała Franco 1936-39. Wg ich autorów Generał był doradcą w sztabie sił powstańczych w ramach specjalnej polskiej misji wojskowej. Więcej szczegółów nie zgradzają. Nowe żródło twierdzi tymczasem, że Generał walczył w Hiszpanii w szeregach biało-rosyjskich, nacjonalistycznych formacji ochotniczych.