RSS
sobota, 05 grudnia 2009
Templum Novum nr 9
Ukazał się nowy, dziewiąty numer interesującego czasopisma "Templum Novum". Magazyn opublikowano obszerny artykuł pt. Stanisław Bułak-Bałachowicz-Anioł Zemsty i jego Rycerze Śmierci. Po pismo warto sięgnąć także za sprawą innych, niezwykle ciekawych materiałów, jakie zawiera. Templum Novum można nabyć w salonach empik. Gorąco polecamy!
19:43, czetnik1941
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 czerwca 2009
"KOMUNISTÓW LIKWIDUJĘ PROSTO I SZYBKO"
"Вопрос о какой-либо жалости к идейным большевикам или коммунистам для меня непонятен, так как ни я, ни мои соратники не могут рассчитывать на сочувствие или милосердие в случае победы красных. Я их уничтожаю просто и коротко", mówił w 1919 r. w jednym z wywiadów ówczesny pułkownik Stanisław Bułak-Bałachowicz.
czwartek, 11 czerwca 2009
BAŁACHOWCY NA APELU POLEGŁYCH
W Polsce w czasie oficjalnych uroczystości rocznicowych z okazji wojny polsko-bolszewickiej 1919-20 na Apelu Poległych coraz częściej wymienia się nazwisko Generała Bułak-Bałachowicza. Tak było m.in. w 2002 r. Tak powinno być zawsze!
W BYGDOSZCZY LEWICA PRZECIWKO KUKLIŃSKIEMU I BUŁAK-BAŁACHOWICZOWI
Walczyli o niepodległą Polskę, ale metody, jakie stosowali, do dziś budzą głośne spory i kontrowersje. Dotyczy to także Ryszarda Kuklińskiego, którego imię nosić ma wiadukt.
niedziela, 17 maja 2009
POLITYCY "BIAŁORUSKIEGO KOMITETU NARODOWEGO" I "BLOKU MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH" (1922-30) TO ZDRAJCY BIAŁORUSKIEGO NARODU
Narodzie Białoruski! Nadszedł ten czas, kiedy powinieneś mocnym słowem pokazać przed całym światem, kto Ty, gdzie Ty idziesz, z kim Tobie po drodze i czego pragniesz. BAĆKA BUŁAK-BAŁACHOWICZ, "NARODZE BELARUSKI!", 1922
piątek, 15 maja 2009
Батько Булак. BIAŁORUSKI BLOG O GENERALE BUŁAK-BAŁACHOWICZU
Powstał białoruski blog poświęcony Bałachowszczyźnie. Autora jeszcze nie znamy, ale jego ambicją będzie z pewnością popularyzacja własnej, narodowej wersji Mitu Bałachowicza. Nie zgadzamy się z nią, bo w wielu miejscach jest niezgodna z faktami i poglądami samego generała: Stanisława Bułak-Bałachowicza wiele z Białorusią łączyło, ale był świadomym i zdeklarowanym Polakiem, o czym wielokrotnie mówił i pisał. Pomawianie go o białoruskość zapewne uznałby za nieporozumienie, chociaż nie cierpiał na żadne fobie wobec Białorusinów. Jego ojciec był etnicznym Białorusinem-politycznym Polakiem. Tak czy inaczej cieszy nas kolejna inicjatywa dotycząca wielkiego Generała. Być może Jego postać zbliży do siebie polskich i białoruskich antykomunistów. Adres bloga: http://community.livejournal.com/batko_bulak/ Zapraszamy też na polski blog ilustracyjny pt. Bałachowszczyzna: www.bulak-balachowicz.blogspot.com
23:13, czetnik1941
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 15 lutego 2009
ENCYKLOPEDIA PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ: Józef Bułak-Bałachowicz
Józef Bułak-Bałachowicz urodził się 4 września 1894 r. w Skopjewie (Wileńskie). Walczył w formacjach wojskowych swego brata Stanisława. Był kolejno dowódcą pułku i zastępcą dowódcy oddziału, odznaczając się samodzielną akcją, m.in. pod Bazarem i Chabnem. Następnie był zastępcą dowódcy Ludowej Armii Ochotniczej. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, po której awansowany został przez brata do stopnia generała. W drugim tomie publikacji pt. „Katyń. Dokumenty zbrodni” (Warszawa 1998) podaje się, że stopień generała brygady nadano mu pośmiertnie.
środa, 04 lutego 2009
Балаховічаў-град
"Калі станем людзьмі пабудуем тут горад, Назавем яго проста Балаховічаў-град. У касьцёле і ў царкве мы паставім ім сьвечку. Тым, хто нас заблукаў сярод родных пасад. А пакуль, а пакуль тут пустэльня глухая, Ня чуваць роднай мовы ні ў дзень, ні ў начы, Тут на гьлебе ўрадлівай народ галадае. А жанчыны ня плачуць з-за плачу мужчын. А пакуль, а пакуль..." Гурт P.L.A.N. "Piosenki samotnego licvina"(2006)
20:12, czetnik1941
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 28 grudnia 2008
AWANTURNIK CZY BOHATER ?
Pyta o Generała białoruski portal Svaboda.org i ustami białoruskiego historyka Алега Дзярновіча odpowiada, że oczywiście bohater i Białorusin jak się patrzy.
piątek, 26 grudnia 2008
"PROTEGOWANY PIŁSUDSKIEGO"
Tak białoruski historyk Oleg Łatyszonek określił Generała w wywiadzie dla Gazety Wyborczej. Ten sam Oleg Łatyszonek twierdził do tej pory, że Generał był świadomym Białorusinem oraz białoruskim nacjonalistą.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5